+

UCHWAŁA NR 8/2013

2013-05-14

 

XII ZJAZDU SPRAWOZDAWCZEGO KUJAWSKO-POMORSKIEJ OKRĘGOWEJ IZBY INŻYNIERÓW BUDOWNICTWA

z dnia 06.04.2013 roku

 

Na podstawie art.18 pkt 8 ustawy z dnia 15.12.2000 r. o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów (Dz. U.     z 2001 r. Nr 5, poz. 42 z późniejszymi zm.) oraz § 6 pkt 3.1 Regulaminu XII Okręgowego Zjazdu Sprawozdawczego Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Bydgoszczy z 6 kwietnia 2013 roku

uchwala się, co następuje:

§ 1

Zjazd przyjmuje wnioski zgłoszone indywidualnie przez Delegatów, które w wyniku głosowania uzyskały bezwzględną większość, stanowiące załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2

Zjazd zobowiązuje Radę Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa do realizacji wniosków.

 

Przewodniczący
XII Zjazdu KUP OIIB
Jacek Kamiński

 

Wnioski zgłoszone przez delegatów i przegłosowanena XII Zjeździe KUP OIIB w dn. 06.04.2013 r.

 

Wniosek nr 1 ( Kierowany do Krajowego Zjazdu)

Wnioskodawca – dr  inż. Zygmunt Zygmuntowicz, mandat  137,

 

Treść wnioskuZapewnić udział przedstawicieli Izby Inżynierów Budownictwa w pracach nad nową ustawą lub ustawą, która traktuje m.in. problematykę powoływania biegłych sądowych.

 

Uzasadnienie:       

  1. Istotne, aby prezesi sądów okręgowych zaciągali opinii o kandydacie na biegłego w

organizacji zawodowej, tj. w izbach samorządu zawodowego.

  1. Podniosłoby to jakość sporządzanych opinii sądowych oraz skróciłoby czas

postępowania sądowego.

  1. Kandydaci na biegłych mieliby odpowiednie uprawnienia budowlane, należeliby do Izby, taka rekomendacja pozytywna Izby musiałaby być niezbędna do powołania na biegłego.

 

 

Wniosek nr 2 ( Kierowany do Krajowego Zjazdu )

Wnioskodawca – Rada Okręgowa KUP OIIB,

 

Treść wnioskuW trosce o należyty poziom realizacji inwestycji budowlanych w Polsce, wnosimy o skierowanie do Rządu Polskiego wniosku w sprawie utworzenia przy Spółce Inwestycje Rozwojowe S.A. (utworzonej przez Ministerstwo Skarbu) zespołu ekspertów (doradców), w którego skład weszliby inżynierowie budownictwa, członkowie Izby.

 

Uzasadnienie:       

W grudniu 2012 roku Minister Skarbu powołał spółkę celową Inwestycje Rozwojowe S.A., która będzie finansowała program –„Inwestycje Polskie” – w budowę elektrowni węglowych, gazowych, gazociągów, magazynów gazu, inwestycji drogowych, kolejowych itp.

 

Prezesem spółki została osoba z wykształceniem ekonomicznym. Osoby powołane do rady nadzorczej przez Ministerstwo Skarbu i Finansów  to też dwaj ekonomiści i prawnik.

 

Dla prawidłowej oceny planowanego przedsięwzięcia inwestycyjnego przewidywanego do realizacji, celowym jest posiadanie również wiedzy technicznej z branży budowlanej dotyczącej inwestycji. Pozwoliłoby to już na etapie programowania inwestycji na wykluczenie ewentualnych nieprawidłowości i różnych nietrafnych decyzji.

 

 

Wniosek nr 3 ( Kierowany do Krajowej Rady PIIB ) 

Wnioskodawca – Krzysztof Mizgajski, mandat nr 82,

 

Treść wnioskuDoprowadzić do zmiany niekorzystnych zapisów w Umowie ubezpieczeniowej Członków Izby powodujących odmowę wypłaty przynależnych świadczeń.

 

Uzasadnienie:       

  • 8 pkt 3 Umowy Generalnej: „ Ubezpieczony nie jest upoważniony do zaspokajania lub uznania roszczeń poszkodowanego bez uprzedniej zgody ubezpieczyciela”.

Niezgodne z 822 § 5 KC „Ubezpieczyciel nie może przeciwko uprawnionemu do odszkodowania podnieść zarzutu naruszenia obowiązków wynikających z umowy lub ogólnych warunków ubezpieczenia przez ubezpieczającego i ubezpieczonego, jeżeli nastąpiło ono po zajściu wypadku”.

 

 

Wniosek nr 4 ( Kierowany do Krajowego Zjazdu)    

Wnioskodawca – Edward Smentek, mandat nr 113,

 

Treść wniosku:

Wystąpić do właściwych organów o zmianę art. 79  § 3 ust. 1 Rozporządzenia Rady Ministrów z 9.11.2010 roku w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. nr 213 poz. 1397),o treści :

„Sieci kanalizacyjne o całkowitej długości przedsięwzięcia nie mniejszej niż 1 km, z wyłączeniem ich przebudowy metodą bezwykopową oraz przyłączy do budynków”

 

powinien otrzymać brzmienie:

„Sieci kanalizacyjne o całkowitej długości przedsięwzięcia nie mniejszej niż 1 km z wyłączeniem ich przebudowy metodą bezwykopową, sieci kanalizacji sanitarnej i sieci kanalizacji deszczowej i rurociągów melioracyjnych zlokalizowanych w pasie drogowym oraz przyłączy do budynków”.

Uzasadnienie:       

Proponowana zmiana usprawni proces przygotowania inwestycji bez uszczerbku dla ochrony środowiska.

Rozszerzenie obecnie obowiązującego zapisu o sieci kanalizacji deszczowej jest już przedmiotem projektu zmiany Rozporządzenia wniesionego przez Radę Ministrów z dnia 13 lutego 2013 roku.

 

 

Wniosek nr 5 i 6 ( Kierowany do Krajowego Zjazdu)    

Wnioskodawca – Michał Buzalski, mandat nr 16,

 

Treść wniosku:

nr 5. Podjąć działania w celu bardzo dokładnego określenia w Prawie Budowlanym czynności projektowania, oceniania, kierowania robotami i powiązania tych czynności z zawodem inżyniera i uprawnieniami budowlanymi.

 

nr 6. Podjąć działania ograniczające pełnienie czynności technicznych wymienionych w Prawie budowlanym przez inne osoby, w tym nie posiadające:

tytułu inżyniera, uprawnień budowlanych, członkostwa w izbach zawodowych.

 

Uzasadnienie:       

W ostatnich nowelizacjach znacznie rozszerzono grupę osób posiadających uprawnienia (art. 12 a) do różnych obliczeń, opiniowania, ocen i ekspertyz związanych z budownictwem. Osoby te mogą wykonywać wymienione czynności po kursach i szkoleniach bez wykształcenia kierunkowego, a nawet technicznego.

Obniża to rangę zawodu inżyniera, poziom bezpieczeństwa w budownictwie. Sprowadzenie działalności inżyniera do działań wyłącznie określonych w trybie administracyjnym marginalizuje zawód inżyniera, znacząco obniżając poziom prac, jakość i bezpieczeństwo w budownictwie.

 

 

Wniosek nr 7 ( Kierowany do Krajowego Zjazdu)    

Wnioskodawca – Paweł Piotrowiak, mandat nr 102,

 

Treść wniosku:

Należy przekazać do PIIB zdecydowany sprzeciw w sprawie prób zmiany przepisów dotyczących pełnienia funkcji nadzoru autorskiego przez dowolnie wybranego projektanta, zamiast wyłącznie przez autora projektu budowlanego.

 

Uzasadnienie:

Przepisy Prawa budowlanego i Ustawy z 4.02.1994 roku o prawach autorskich w skrócie stanowią:

Ø  Autor projektu ponosi pełną odpowiedzialność za zawartość merytoryczną projektu.

Ø  Ustawa o prawach autorskich ( Art 1 pkt 2 ust. 6 – przedmiotem prawa autorskiego jest m. in. utwór architektoniczny). Utwór jest przedmiotem prawa autorskiego i przysługuje mu ochrona. Treść merytoryczna jest niezbywalna. Natomiast autorskie prawa osobiste mogą być przekazane.

 

 

Wniosek nr 8 ( Kierowany do Okręgowej Rady KUP OIIB) 

Wnioskodawca – mgr inż. Krzysztof Mizgajski, mandat  82,

 

Treść wniosku:

Zorganizować Forum Budownictwa, na którym przeanalizowane byłyby aktualne podstawowe problemy budownictwa.

 

Uzasadnienie:       

Forum należy zorganizować przy koniecznym udziale parlamentarzystów, aby ich zapoznać i przekazać informacje o podstawowych barierach, jakie występują w budownictwie i sposobach ich likwidacji.